02163656668

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Ümraniye Merkezli Olarak İstanbul Genelinde Klima Servisi

Aramak için Tıklayın   02163656668

Site Haritası
Hava Durumu
Takvim

Klima Bakım

Klimalara Neden Bakım Yapılmalı?

Klimalar iç ortamda bulunan havayı soğutmak veya ısıtmak için evaporatörden geçirerek soğutucu akışkandaki ısıyı iç ortam havasına iletir ardından hava iç ortama geri gönderilir. Bu işlem sırasında havadaki tozun bir kısmı filtrelere takılıp yapışırken daha ince olan kısmı da evaporatöre, fan pervanesine (blower) ve iç duvarlara yapışmaktadır.

Klimama Ne Zaman Bakım Yaptırmalıyım

  • Klima bakımları kullanım alanının yoğunluğuna göre değişen süre aralıklarında yapılmalıdır.
  • Evlerde ve küçük ofislerde 6 ayda bir kere
  • 15-20 kişiden fazla personelin bulunduğu ofislerde 3 veya 4 ayda bir kere
  • Otellerde, kamu kurumlarında 3 ayda bir kere
  • Hastanelerde hijyenik ortamın sağlanması ve hastane enfeksiyonunun engellenmesi için ayda bir kere
  • AVM gibi yoğun yapılarda ayda bir kere
  • Fabrika ve imalathanelerde üretim sırasında oluşan tozun yoğunluğuna ayda bir veya 2 ayda bir kere

Klimalara bakım yapılmadığı takdirde bu alanlarda biriken tozların pamuksu bir yapı oluşturur ve bu tozların bir kısmı tekrar iç ortama salınmaya başlamakta ve kötü koku yaymaktadır. Bu durum hijyenik olmayan bir ortam havası sunarak sağlığımızı tehlikeye atmaktadır. Havayla direk irtibatta olan akciğerlerde sağlık sorularına yol açmakta ve var olan rahatsızlıkların ilerlemesine neden olmaktadır. Özellikle astım ve koah gibi hastalıklara sahip olanlar için bu durum daha büyük sorunlara yol açacak ve hastalık ataklarını sıklaştırabilecektir.  Aynı zamanda Evaporatöre yapışan tozlar bir nevi izolasyon tabakası oluşturarak içinden geçen sıcak veya soğuk gazın havaya ısı deşarjını engellemektedir. Bu durum klimanın ısıtma ve soğutma fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine ve fazla enerji tüketimine neden olmaktadır.

Daikin logo      

İç ünitelerde yaşanan bu durumun benzeri klimanın dış ünitelerinde de meydana gelmekte ve bu sefer kompresör arızası gibi ciddi maliyeti olan sorunlara yol açabilmektedir. Dış ünitede bulunan serpantin daha yoğun dış ortam tozuna maruz kalır ve pamuksu bir birikim meydana gelir. Klimalar bir ısı çevrim cihazıdır iç ortamdan aldığı sıcağı veya soğuğu dış ortama aktararak içeride tersi yönde işlem yaparlar. Serpantinde bu şekilde toz birikmesi durumunda yeteri kadar ısıyı dışarıya aktaramaz ve bu durumu kompresörün daha uzun süreli ve daha yoğun sıcaklıklarda çalışmasına neden olur. Sürekli yüksek kapasite ve yüksek ısı içerisinde çalışması kompresördeki aşınmaları artırarak ticari ömrünü tamamlamadan önce arızalanmasına ve aynı zamanda bu şekilde çalışırken yüksek enerji tüketimine neden olmaktadır.

Klimalarınıza düzenli bakım yapıldığı takdirde ise iç ve dış ünitede aşırı toz birikimi ve pamuklaşma olmadan önce temizlenmiş olacaktır. Isı aktarımı kusursuz hale gelecek ve klimanız standart değerlerde enerji tüketerek daha tasarruflu bir çalışma sağlayacaktır. İç ortamdan toplanan toz tekrar iç ortama aktarılmadan yüzeylere tutunması sağlanacaktır. Klimaların filtre temizliği herkes tarafından kısa aralıklarla yapılabilirken en az altı ayda bir kere genel bakımları yapılmalıdır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret11712
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.357418.4309
Euro17.930618.0024
Saat